Novorozenecká žloutenka
Novorozenecká žloutenka je název pro žloutenku vyskytující se u dětí v novorozeneckém věku. Objevuje se kolem druhého až čtvrtého dne od narození a vyskytuje se u více než poloviny narozených dětí a většinou není třeba si s ní zvláště lámat hlavu. Pokud kožní testy prokáží novorozeneckou žloutenku, léčba probíhá pomocí fototerapie, tzv. „modrým světlem“, po které je nadbytečné žluté barvivo opět správně vylučováno močí. Po skončení léčby fototerapií je hladina bilirubinu v krvi i nadále sledována.
Novorozenecká žloutenka nemá s jinými typy žloutenek mnoho společného, pouze to, že dítě má žluté zbarvení pokožky a očního bělma.
Vyskytuje se nejčastěji u dětí s jinou krevní skupinou než má matka, ale může se vyskytnout i u úplně zdravých dětí, kdy žloutenku způsobí opožděné zpracovávání ještě nahromaděného žlutého barviva – bilirubinu, vzniklého z rozpadlých krvinek, protože játra malého miminka ještě na takovýto úkon nejsou dostatečně připravena.
Vznik novorozenecké žloutenky často předchází komplikace jako je nízká hmotnost novorozence, infekce apod. U zdravých dětí žloutenka většinou kolem šestého dne odezní, jedná se o formu fyziologickou a organismus se s tímto onemocněním vypořádá sám. Ojediněle může žloutenka trvat i déle – až 3 týdny.
Pokud se vyskytuje žloutenka i u starších dětí (kolem jednoho až čtyř měsíců) a dítě je kojené, je třeba udělat jaterní testy, aby se mohly vyloučit i jiné příčiny a jestliže je hladina bilirubinu hodně vysoká, doporučuje se přerušit kojení na 2-3 dny, kdy je dítě živeno odstříkaným mateřským mlékem, které prošlo varem, nebo je mateřské mléko nahrazeno sunarem.
Jestliže by vysoká hladina bilirubinu v krvi novorozence nebyla včas léčena, mohly by se dostavit komplikace v podobě poškození mozkových buněk dítěte, což by následně vedlo k jeho nesprávnému vývoji. V takových případech je nutno přistoupit na transfúzi krve. Takovýto vážný průběh novorozenecké žloutenky je však velmi vzácný.