Žloutenka a těhotenství

Někdy se v poslední třetině těhotenství může objevit žloutenka neboli těhotenská cholestáza, kterou může způsobovat probíhající zánět jater, protože játra mohou špatně reagovat na těhotenský hormon progesteron. To způsobuje špatné vstřebávání žlučových kyselin, které jsou nahromaděny v krvi a ukládají se do kůže.

S ukládáním žlučových kyselin do kůže také souvisí další komplikace – úporné svědění kůže, zvláště na břiše a končetinách (dlaně, chodidla), které je jedním z hlavním příznaků těhotenské žloutenky. Objevit se může také žluté zbarvení kůže, tmavší moč, zvýšené jaterní testy, vyšší hladina bilirubinu v krvi (jako v případě virových žloutenek).

Matka, která trpí těhotenskou žloutenkou, není zdravotně nijak ohrožena, ale pro plod může žloutenka představovat určité riziko, protože žlučové kyseliny pronikají placentou k plodu a mohou ho ohrožovat.

Matka tedy musí být po celou dobu průběhu těhotenské žloutenky sledována, popřípadě léčena.

Léčba těhotenské žloutenky je provázena jaterní dietou, klidem na lůžku a je podávána kyselina, která je následně vylučována močí, aby žlučové kyseliny již nezatěžovaly játra. Dva týdny po porodu příznaky úplně vymizí a jaterní testy by měly být opět úplně v normě.  

Těhotenství provázené žloutenkou může také končit samovolným předčasným porodem, pokud jsou příznaky v těhotenství velice obtížné, je nutno těhotenství předčasně ukončit, aby plod nemohl být dále poškozován.

Pokud Vás v těhotenství bude velice svědět kůže, nemusí se však vždy jednat pouze o těhotenskou žloutenku, stejným způsobem se projevuje také tzv. těhotenská dermatóza.