Hepatitida B

Hepatitida typu B je další z typů virových onemocnění jater. Lidově se hepatitidě typu B říká žloutenka typu B. Jedná se o závažnější typ onemocnění, než vir hepatitidy typu A, protože sebou nese vyšší riziko možných zdravotních problémů po přeléčení a taky je zde možnost, že se tělo viru vůbec nezbaví a přetrvává v tzv. chronické formě onemocnění, což může mít za následky další zdravotní obtíže.

Příznaky hepatitidy typu B jsou velmi podobné jako u typu A – tedy podobné chřipkovému onemocnění (únava, střevní potíže, svědění kůže), tyto příznaky se však nemusí objevit vůbec. Typický příznak „béčkové“ hepatitidy je žluté zbarvení kůže a očního bělma. Častým projevem je také tmavší moč a světlá stolice.

Mezi veřejností se o hepatitidě typu B mluví spíše jako o nemoci narkomanů, není to však pravidlem a nemoc může postihnout úplně každého, přesto pokud patříte do některé z rizikových skupin (zdravotničtí pracovníci, bezdomovci, cestovatelé, promiskuitnější osoby), je jistě vyšší pravděpodobnost možné nákazy.

Nejčastěji se hepatitida typu B šíří pohlavním stykem a vůbec stykem s tělními tekutinami virem nakažené osoby – může se jednat i o použití stejného zubního kartáčku, kontaktem s nakaženou krví (může se stát i při líbání, pokud má nakažená osoba v ústech oděrku), dále je možnost přenosu hepatitidy typu B z matky na plod, nebo také například při tetování nebo piercingu, kdy nastane kontakt s infikovanou jehlou. Proto je třeba zkontrolovat, zda Vám takové riziko při těchto zákrocích nehrozí.

Inkubační doba viru hepatitidy B se pohybuje od 4 týdnů do půl roku a již v této době může jedinec nemoc šířit do svého okolí.

Léčba hepatitidy typu B je velmi vleklá a čítá mnoho omezení, které je nutno správně dodržovat, aby byla léčba úspěšná.

V případě, že se nejedná o chronickou formu onemocnění, léčba je velmi podobná jako u hepatitidy typu A (klid na lůžku, jaterní dieta, omezení fyzické aktivity, látky podporující činnost jater a boj s viry). Jestliže se však onemocnění dostane do formy chronické, podávají se injekčně tzv. interferony – látky, které ovlivňují imunitní systém a antivirotika.

Proti onemocnění hepatitidou typu B je dnes možné se nechat očkovat a to velmi účinnou cestou. Vakcíny jsou cenově dostupné a pohybují se okolo 1500 Kč. Vybrat si můžete vakcínu kombinovanou – ochrana jak proti hepatitidě typu B, tak typu A, nebo vakcínu určenou pouze proti typu B.

Očkovací schéma určuje lékař, ale většinou se jedná o 3 dávky po sobě jdoucích intervalech, pokud není potřeba zrychlené ochrany (např. před vycestováním a podobně).